DW-18-10-T-S-458
Samtec Inc. DW-18-10-T-S-458
Part Number
DW-18-10-T-S-458
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-18-10-T-S-458.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-18-10-T-S-458
Comments
    DW-18-10-T-S-458 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.458" (11.633mm)
    Length - Post (Mating)0.262" (6.655mm)