DW-18-12-T-S-793
Samtec Inc. DW-18-12-T-S-793
Part Number
DW-18-12-T-S-793
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-18-12-T-S-793.pdf
Delivery Services
DW-18-12-T-S-793
Comments
    DW-18-12-T-S-793 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin1.030" (26.162mm)
    Length - Stack Height0.793" (20.142mm)
    Length - Post (Mating)0.127" (3.226mm)