DW-18-13-F-T-1109
Samtec Inc. DW-18-13-F-T-1109
Part Number
DW-18-13-F-T-1109
Description
CONN HDR 54POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-13-F-T-1109.pdf
Delivery Services
DW-18-13-F-T-1109
Comments
    DW-18-13-F-T-1109 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows3
    Number of Positions54
    Length - Overall Pin1.230" (31.242mm)
    Length - Stack Height1.109" (28.169mm)
    Length - Post (Mating)0.011" (0.279mm)