DW-18-13-G-S-890
Samtec Inc. DW-18-13-G-S-890
Part Number
DW-18-13-G-S-890
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-13-G-S-890.pdf
Delivery Services
DW-18-13-G-S-890
Comments
    DW-18-13-G-S-890 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin1.230" (31.242mm)
    Length - Stack Height0.890" (22.606mm)
    Length - Post (Mating)0.230" (5.842mm)