DW-18-13-S-S-880
Samtec Inc. DW-18-13-S-S-880
Part Number
DW-18-13-S-S-880
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-13-S-S-880.pdf
Delivery Services
DW-18-13-S-S-880
Comments
    DW-18-13-S-S-880 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin1.230" (31.242mm)
    Length - Stack Height0.880" (22.352mm)
    Length - Post (Mating)0.240" (6.096mm)