DW-18-14-F-S-1175
Samtec Inc. DW-18-14-F-S-1175
Part Number
DW-18-14-F-S-1175
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-14-F-S-1175.pdf
Delivery Services
DW-18-14-F-S-1175
Comments
    DW-18-14-F-S-1175 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.175" (29.845mm)
    Length - Post (Mating)0.145" (3.683mm)