DW-18-14-F-T-1175.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 3 |
| Number of Positions | 54 |
| Length - Overall Pin | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Stack Height | 1.175" (29.845mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.145" (3.683mm) |