DW-18-14-S-D-1100-LL
Samtec Inc. DW-18-14-S-D-1100-LL
Part Number
DW-18-14-S-D-1100-LL
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-14-S-D-1100-LL.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-18-14-S-D-1100-LL
Comments
    DW-18-14-S-D-1100-LL Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions36
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.100" (27.940mm)
    Length - Post (Mating)0.220" (5.588mm)