DW-18-14-T-S-1305
Samtec Inc. DW-18-14-T-S-1305
Part Number
DW-18-14-T-S-1305
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-18-14-T-S-1305.pdf
Delivery Services
DW-18-14-T-S-1305
Comments
    DW-18-14-T-S-1305 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.305" (33.147mm)
    Length - Post (Mating)0.015" (0.381mm)