DW-18-15-F-S-270
Samtec Inc. DW-18-15-F-S-270
Part Number
DW-18-15-F-S-270
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-15-F-S-270.pdf
Delivery Services
DW-18-15-F-S-270
Comments
    DW-18-15-F-S-270 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin0.630" (16.002mm)
    Length - Stack Height0.270" (6.858mm)
    Length - Post (Mating)0.250" (6.350mm)