DW-18-15-F-S-280
Samtec Inc. DW-18-15-F-S-280
Part Number
DW-18-15-F-S-280
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-15-F-S-280.pdf
Delivery Services
DW-18-15-F-S-280
Comments
    DW-18-15-F-S-280 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin0.630" (16.002mm)
    Length - Stack Height0.280" (7.112mm)
    Length - Post (Mating)0.240" (6.096mm)