DW-18-15-F-S-285
Samtec Inc. DW-18-15-F-S-285
Part Number
DW-18-15-F-S-285
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-15-F-S-285.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-18-15-F-S-285
Comments
    DW-18-15-F-S-285 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin0.630" (16.002mm)
    Length - Stack Height0.285" (7.239mm)
    Length - Post (Mating)0.235" (5.969mm)