DW-18-15-T-S-360
Samtec Inc. DW-18-15-T-S-360
Part Number
DW-18-15-T-S-360
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-18-15-T-S-360.pdf
Delivery Services
DW-18-15-T-S-360
Comments
    DW-18-15-T-S-360 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin0.630" (16.002mm)
    Length - Stack Height0.360" (9.144mm)
    Length - Post (Mating)0.160" (4.064mm)