DW-18-19-F-S-982
Samtec Inc. DW-18-19-F-S-982
Part Number
DW-18-19-F-S-982
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-19-F-S-982.pdf
Delivery Services
DW-18-19-F-S-982
Comments
    DW-18-19-F-S-982 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height0.982" (24.943mm)
    Length - Post (Mating)0.238" (6.045mm)