DW-18-19-F-S-985
Samtec Inc. DW-18-19-F-S-985
Part Number
DW-18-19-F-S-985
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-19-F-S-985.pdf
Delivery Services
DW-18-19-F-S-985
Comments
    DW-18-19-F-S-985 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height0.985" (25.019mm)
    Length - Post (Mating)0.235" (5.969mm)