DW-18-19-G-S-999
Samtec Inc. DW-18-19-G-S-999
Part Number
DW-18-19-G-S-999
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-19-G-S-999.pdf
Delivery Services
DW-18-19-G-S-999
Comments
    DW-18-19-G-S-999 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height0.999" (25.375mm)
    Length - Post (Mating)0.221" (5.613mm)