DW-18-19-L-D-1000
Samtec Inc. DW-18-19-L-D-1000
Part Number
DW-18-19-L-D-1000
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-19-L-D-1000.pdf
Delivery Services
DW-18-19-L-D-1000
Comments
    DW-18-19-L-D-1000 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions36
    Length - Overall Pin1.330" (33.782mm)
    Length - Stack Height1.000" (25.400mm)
    Length - Post (Mating)0.220" (5.588mm)