DW-18-20-F-S-800
Samtec Inc. DW-18-20-F-S-800
Part Number
DW-18-20-F-S-800
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-20-F-S-800.pdf
Delivery Services
DW-18-20-F-S-800
Comments
    DW-18-20-F-S-800 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin1.130" (28.702mm)
    Length - Stack Height0.800" (20.320mm)
    Length - Post (Mating)0.220" (5.588mm)