DW-19-09-F-S-420
Samtec Inc. DW-19-09-F-S-420
Part Number
DW-19-09-F-S-420
Description
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-19-09-F-S-420.pdf
Delivery Services
DW-19-09-F-S-420
Comments
    DW-19-09-F-S-420 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions19
    Length - Overall Pin0.730" (18.542mm)
    Length - Stack Height0.420" (10.668mm)
    Length - Post (Mating)0.200" (5.080mm)