DW-19-09-G-S-300
Samtec Inc. DW-19-09-G-S-300
Part Number
DW-19-09-G-S-300
Description
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-19-09-G-S-300.pdf
Delivery Services
DW-19-09-G-S-300
Comments
    DW-19-09-G-S-300 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions19
    Length - Overall Pin0.730" (18.542mm)
    Length - Stack Height0.300" (7.620mm)
    Length - Post (Mating)0.320" (8.128mm)