DW-19-09-S-D-290
Samtec Inc. DW-19-09-S-D-290
Part Number
DW-19-09-S-D-290
Description
CONN HDR 38POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-19-09-S-D-290.pdf
Delivery Services
DW-19-09-S-D-290
Comments
    DW-19-09-S-D-290 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions38
    Length - Overall Pin0.730" (18.542mm)
    Length - Stack Height0.290" (7.366mm)
    Length - Post (Mating)0.330" (8.382mm)