DW-19-09-T-S-590
Samtec Inc. DW-19-09-T-S-590
Part Number
DW-19-09-T-S-590
Description
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-19-09-T-S-590.pdf
Delivery Services
DW-19-09-T-S-590
Comments
    DW-19-09-T-S-590 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions19
    Length - Overall Pin0.730" (18.542mm)
    Length - Stack Height0.590" (14.986mm)
    Length - Post (Mating)0.030" (0.762mm)