DW-19-10-F-S-495
Samtec Inc. DW-19-10-F-S-495
Part Number
DW-19-10-F-S-495
Description
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-19-10-F-S-495.pdf
Delivery Services
DW-19-10-F-S-495
Comments
    DW-19-10-F-S-495 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions19
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.495" (12.573mm)
    Length - Post (Mating)0.225" (5.715mm)