DW-19-10-T-S-600-002
Samtec Inc. DW-19-10-T-S-600-002
Part Number
DW-19-10-T-S-600-002
Description
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-19-10-T-S-600-002.pdf
Delivery Services
DW-19-10-T-S-600-002
Comments
    DW-19-10-T-S-600-002 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions19
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.600" (15.240mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)