DW-19-11-T-D-653.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Number of Positions | 38 |
| Length - Overall Pin | 0.930" (23.622mm) |
| Length - Stack Height | 0.653" (16.586mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.167" (4.242mm) |