DW-19-12-F-D-710
Samtec Inc. DW-19-12-F-D-710
Part Number
DW-19-12-F-D-710
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 38POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-19-12-F-D-710.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-19-12-F-D-710
Comments
    DW-19-12-F-D-710 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions38
    Length - Overall Pin1.030" (26.162mm)
    Length - Stack Height0.710" (18.034mm)
    Length - Post (Mating)0.210" (5.334mm)