DW-19-13-F-S-870
Samtec Inc. DW-19-13-F-S-870
Part Number
DW-19-13-F-S-870
Description
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-19-13-F-S-870.pdf
Delivery Services
DW-19-13-F-S-870
Comments
    DW-19-13-F-S-870 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions19
    Length - Overall Pin1.230" (31.242mm)
    Length - Stack Height0.870" (22.098mm)
    Length - Post (Mating)0.250" (6.350mm)