DW-19-13-F-S-945
Samtec Inc. DW-19-13-F-S-945
Part Number
DW-19-13-F-S-945
Description
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-19-13-F-S-945.pdf
Delivery Services
DW-19-13-F-S-945
Comments
    DW-19-13-F-S-945 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions19
    Length - Overall Pin1.230" (31.242mm)
    Length - Stack Height0.945" (24.003mm)
    Length - Post (Mating)0.175" (4.445mm)