DW-19-14-F-D-1070
Samtec Inc. DW-19-14-F-D-1070
Part Number
DW-19-14-F-D-1070
Description
CONN HDR 38POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-19-14-F-D-1070.pdf
Delivery Services
DW-19-14-F-D-1070
Comments
    DW-19-14-F-D-1070 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions38
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.070" (27.178mm)
    Length - Post (Mating)0.250" (6.350mm)