DW-19-14-F-D-1140.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Number of Positions | 38 |
| Length - Overall Pin | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Stack Height | 1.140" (28.956mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.180" (4.572mm) |