DW-19-14-F-S-1155
Samtec Inc. DW-19-14-F-S-1155
Part Number
DW-19-14-F-S-1155
Description
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-19-14-F-S-1155.pdf
Delivery Services
DW-19-14-F-S-1155
Comments
    DW-19-14-F-S-1155 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions19
    Length - Overall Pin1.430" (36.322mm)
    Length - Stack Height1.155" (29.337mm)
    Length - Post (Mating)0.165" (4.191mm)