DW-19-15-F-D-291.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Number of Positions | 38 |
| Length - Overall Pin | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Stack Height | 0.291" (7.391mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.229" (5.817mm) |