DW-19-20-G-D-1010
Samtec Inc. DW-19-20-G-D-1010
Part Number
DW-19-20-G-D-1010
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 38POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-19-20-G-D-1010.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-19-20-G-D-1010
Comments
    DW-19-20-G-D-1010 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions38
    Length - Overall Pin1.130" (28.702mm)
    Length - Stack Height1.010" (25.654mm)
    Length - Post (Mating)0.010" (0.254mm)