DW-19-20-G-D-310
Samtec Inc. DW-19-20-G-D-310
Part Number
DW-19-20-G-D-310
Description
CONN HDR 38POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-19-20-G-D-310.pdf
Delivery Services
DW-19-20-G-D-310
Comments
    DW-19-20-G-D-310 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions38
    Length - Overall Pin1.130" (28.702mm)
    Length - Stack Height0.310" (7.874mm)
    Length - Post (Mating)0.710" (18.034mm)