DW-20-07-F-D-290
Samtec Inc. DW-20-07-F-D-290
Part Number
DW-20-07-F-D-290
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-07-F-D-290.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-20-07-F-D-290
Comments
    DW-20-07-F-D-290 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.430" (10.922mm)
    Length - Stack Height0.290" (7.366mm)
    Length - Post (Mating)0.030" (0.762mm)