DW-20-07-F-D-300
Samtec Inc. DW-20-07-F-D-300
Part Number
DW-20-07-F-D-300
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-07-F-D-300.pdf
Delivery Services
DW-20-07-F-D-300
Comments
    DW-20-07-F-D-300 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.430" (10.922mm)
    Length - Stack Height0.300" (7.620mm)
    Length - Post (Mating)0.020" (0.508mm)