DW-20-07-T-S-234
Samtec Inc. DW-20-07-T-S-234
Part Number
DW-20-07-T-S-234
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-20-07-T-S-234.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-20-07-T-S-234
Comments
    DW-20-07-T-S-234 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.430" (10.922mm)
    Length - Stack Height0.234" (5.944mm)
    Length - Post (Mating)0.086" (2.184mm)