DW-20-08-F-S-265
Samtec Inc. DW-20-08-F-S-265
Part Number
DW-20-08-F-S-265
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-08-F-S-265.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-20-08-F-S-265
Comments
    DW-20-08-F-S-265 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.530" (13.462mm)
    Length - Stack Height0.265" (6.731mm)
    Length - Post (Mating)0.155" (3.937mm)