DW-20-08-F-S-388
Samtec Inc. DW-20-08-F-S-388
Part Number
DW-20-08-F-S-388
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-08-F-S-388.pdf
Delivery Services
DW-20-08-F-S-388
Comments
    DW-20-08-F-S-388 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.530" (13.462mm)
    Length - Stack Height0.388" (9.855mm)
    Length - Post (Mating)0.032" (0.813mm)