DW-20-09-F-D-409
Samtec Inc. DW-20-09-F-D-409
Part Number
DW-20-09-F-D-409
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-09-F-D-409.pdf
Delivery Services
DW-20-09-F-D-409
Comments
    DW-20-09-F-D-409 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.730" (18.542mm)
    Length - Stack Height0.409" (10.389mm)
    Length - Post (Mating)0.211" (5.359mm)