DW-20-09-F-S-397
Samtec Inc. DW-20-09-F-S-397
Part Number
DW-20-09-F-S-397
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-09-F-S-397.pdf
Delivery Services
DW-20-09-F-S-397
Comments
    DW-20-09-F-S-397 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.730" (18.542mm)
    Length - Stack Height0.397" (10.084mm)
    Length - Post (Mating)0.223" (5.664mm)