DW-20-10-F-D-320
Samtec Inc. DW-20-10-F-D-320
Part Number
DW-20-10-F-D-320
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-10-F-D-320.pdf
Delivery Services
DW-20-10-F-D-320
Comments
    DW-20-10-F-D-320 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.320" (8.128mm)
    Length - Post (Mating)0.400" (10.160mm)