DW-20-10-F-T-450
Samtec Inc. DW-20-10-F-T-450
Part Number
DW-20-10-F-T-450
Description
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-10-F-T-450.pdf
Delivery Services
DW-20-10-F-T-450
Comments
    DW-20-10-F-T-450 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows3
    Number of Positions60
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.450" (11.430mm)
    Length - Post (Mating)0.270" (6.858mm)