DW-20-10-G-D-315
Samtec Inc. DW-20-10-G-D-315
Part Number
DW-20-10-G-D-315
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-10-G-D-315.pdf
Delivery Services
DW-20-10-G-D-315
Comments
    DW-20-10-G-D-315 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.315" (8.000mm)
    Length - Post (Mating)0.405" (10.287mm)