DW-20-10-G-D-475-001
Samtec Inc. DW-20-10-G-D-475-001
Part Number
DW-20-10-G-D-475-001
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-10-G-D-475-001.pdf
Delivery Services
DW-20-10-G-D-475-001
Comments
    DW-20-10-G-D-475-001 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.475" (12.065mm)
    Length - Post (Mating)0.245" (6.223mm)