DW-20-10-G-D-512
Samtec Inc. DW-20-10-G-D-512
Part Number
DW-20-10-G-D-512
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-10-G-D-512.pdf
Delivery Services
DW-20-10-G-D-512
Comments
    DW-20-10-G-D-512 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.512" (13.005mm)
    Length - Post (Mating)0.208" (5.283mm)