DW-20-10-G-S-720
Samtec Inc. DW-20-10-G-S-720
Part Number
DW-20-10-G-S-720
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-10-G-S-720.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-20-10-G-S-720
Comments
    DW-20-10-G-S-720 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.720" (18.288mm)