DW-20-10-L-D-505
Samtec Inc. DW-20-10-L-D-505
Part Number
DW-20-10-L-D-505
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-10-L-D-505.pdf
Delivery Services
DW-20-10-L-D-505
Comments
    DW-20-10-L-D-505 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.505" (12.827mm)
    Length - Post (Mating)0.215" (5.461mm)