DW-20-11-F-D-610
Samtec Inc. DW-20-11-F-D-610
Part Number
DW-20-11-F-D-610
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-11-F-D-610.pdf
Delivery Services
DW-20-11-F-D-610
Comments
    DW-20-11-F-D-610 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.930" (23.622mm)
    Length - Stack Height0.610" (15.494mm)
    Length - Post (Mating)0.210" (5.334mm)