DW-20-11-G-S-590
Samtec Inc. DW-20-11-G-S-590
Part Number
DW-20-11-G-S-590
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-20-11-G-S-590.pdf
Delivery Services
DW-20-11-G-S-590
Comments
    DW-20-11-G-S-590 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.930" (23.622mm)
    Length - Stack Height0.590" (14.986mm)
    Length - Post (Mating)0.230" (5.842mm)